👤

Mama a cumpărat cu 48 de lei doua tavi si patru pahare .O tava a costat de 2 ori mai mult decât un pahar . Cât a costat fiecare?

Răspuns :

2t+4p=48
t=2p
2x2p+4p=48
8p=48=>p=48:8=>p=6 lei costa un pahar
t=2x6=12 lei costa o tava