👤

Pentru 15,5 Kg de fructe s-au plătit 55,18 lei. Aflați cat costă 2,3 Kg de fructe.

Răspuns :

15,5 kg fructe _________________ 55,18 lei
2,3 kg fructe __________________ x lei
[tex]x = \frac{55,18 \cdot 2,3}{15,5} = \frac{126,914}{15,5} = 8,18 lei[/tex]
15,5kg........55,18lei; 2,3kg.........x lei(avem marimi direct proportionale); 15,5/2,3=55,18/x; x=2,3•55,18/15,5=8,18lei.