👤

Violeta cumpara 4 kg de cartofi si 3 kg rosii platind 12 lei. Sa se afle cat costa 1 kg de cartofi stiind ca este de doua ori mai ieftin decat un kg de rosiii? Va rooogg!


Răspuns :

2kgcartofi=1kg rosii (la pret)
3 kg rosii=pretul a 6 kg de cartofi
4kg+6kg=12 lei
10 kg cartofi=12 lei
1 kg cartofi=12:10=1,2 lei
Sper ca te-am ajutat!
Coroana??