👤

Pentru 14,5 kg de fructe S-au platit 101,5 lei. Cat se va plati pt. 20 kg de fructe?

Răspuns :

pt 14,5 kg s-au platit 101,5 lei
pt un kg s-au platit 7 lei
pt 20 kg se va plati 140 lei
101,5÷14,5=1015÷145=7 costa 1 kg
7*20=140 costa 20 de kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari