Răspuns :
nA/n = 0,125 nA = 0,125n mA = 0,125n·44 = 5,5n
nB/n = 0,25 nB = 0,25n mB = 0,25n·58 = 14.5n
nH2O = n -0,125n - 0,25n = 0,625n mH2O = 0,625n·18 = 11,25n
a) ms = 31,25n cA = 5,5n·100/31,25n = 17,6%
cB = 14,5n·100/31,25n = 46,4%
b) nA:nB:nH2O =0,125: 0,25:0,625 = 1::2:5
c) 31,25n = 500 n = 16 mA = 5,5·16 = 88g mB = 14,5·16 = 232g
d) nO = 0,125n + 0,25n + 0,625n = n
mO·100/ms = n·16·100/(31,25·n) = 51,2%
nB/n = 0,25 nB = 0,25n mB = 0,25n·58 = 14.5n
nH2O = n -0,125n - 0,25n = 0,625n mH2O = 0,625n·18 = 11,25n
a) ms = 31,25n cA = 5,5n·100/31,25n = 17,6%
cB = 14,5n·100/31,25n = 46,4%
b) nA:nB:nH2O =0,125: 0,25:0,625 = 1::2:5
c) 31,25n = 500 n = 16 mA = 5,5·16 = 88g mB = 14,5·16 = 232g
d) nO = 0,125n + 0,25n + 0,625n = n
mO·100/ms = n·16·100/(31,25·n) = 51,2%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!