Răspuns :
n1 moli N2
n2 moli X2
n1 + n2 = n n1 = 0,8n n2 = 0,2n
PV = nRT= m/M RT PM = m/V ·RT = qRT M = qRT/P
M =1,405·0,082·300/1,2 = 28,8025 g/mol
(28n1 + M2·n2)/(n1 + n2) = 28,8025
(28·0,8n + M2·0,2n)/n = 28,8025
22,4 + 0,2M2 = 28,8025 0,2M = 6,4025 M = 32g/mol
X2 = O2
b) m1 = n1·28 = 0,8n·28 = 22,4n
m2 = n2·32 = 0,2n·32 = 6,4n
---------------------------------------------------
m = 28,8n
%N2 = 22,4n·100/28,8n = 77,77%
%O2 = 6,4n·100/28,8n = 22,22%
n2 moli X2
n1 + n2 = n n1 = 0,8n n2 = 0,2n
PV = nRT= m/M RT PM = m/V ·RT = qRT M = qRT/P
M =1,405·0,082·300/1,2 = 28,8025 g/mol
(28n1 + M2·n2)/(n1 + n2) = 28,8025
(28·0,8n + M2·0,2n)/n = 28,8025
22,4 + 0,2M2 = 28,8025 0,2M = 6,4025 M = 32g/mol
X2 = O2
b) m1 = n1·28 = 0,8n·28 = 22,4n
m2 = n2·32 = 0,2n·32 = 6,4n
---------------------------------------------------
m = 28,8n
%N2 = 22,4n·100/28,8n = 77,77%
%O2 = 6,4n·100/28,8n = 22,22%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!