Răspuns :
V C2H2 pur = 400·0,97 = 388m³ n = 388/22,4 kmoli
HC≡CH + H2O ⇒ CH3-CH=O
ms = 4200kg c = 10% ⇒ md = 420kg n practic= 420/44 Kmoli
n teoretic = 42000/(44η) = 388/22,4
42000·22,4 = 388·44·η η = 55,1%
b) CaC2 + 2H2O ⇒ C2H2 + Ca(OH)2
practic : n C2H2 = n CaC2 = 388/22,4
n teoretic = 388·100/(22,4·85) = 20,378kmoli
m CaC2 pur = 20,378·64 = 1304,2 kg
m carbid = 130420/85 = 1534,35kg
HC≡CH + H2O ⇒ CH3-CH=O
ms = 4200kg c = 10% ⇒ md = 420kg n practic= 420/44 Kmoli
n teoretic = 42000/(44η) = 388/22,4
42000·22,4 = 388·44·η η = 55,1%
b) CaC2 + 2H2O ⇒ C2H2 + Ca(OH)2
practic : n C2H2 = n CaC2 = 388/22,4
n teoretic = 388·100/(22,4·85) = 20,378kmoli
m CaC2 pur = 20,378·64 = 1304,2 kg
m carbid = 130420/85 = 1534,35kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!