Răspuns :
A)suma celor3 numere este 256
256-87=169
169-37=132
132+37+87=256
b)220-102=118
118-44=74
74+44+102=220.succes
256-87=169
169-37=132
132+37+87=256
b)220-102=118
118-44=74
74+44+102=220.succes
18.
a + b + c = 256
b = a - 37 a = b + 37
b = c + 87 c = b - 87
inlocuim pe a si pe c in prima relatie
b + 37 + b + b - 87 = 256
3b = 256 - 37 + 87
b = 306 : 3
b = 102
a = 102 + 37
a = 139
c = 102 - 87
c = 15
19.
a + b + c = 220
a + b - c = 44
le scadem
2c = 220 - 44
c = 176 : 2
c = 88
a + b - c = 44
b + c - a = 102
le adunam
2b = 102 + 44
b = 146 : 2
b = 73
a = 220 - 88 - 73
c = 59
a + b + c = 256
b = a - 37 a = b + 37
b = c + 87 c = b - 87
inlocuim pe a si pe c in prima relatie
b + 37 + b + b - 87 = 256
3b = 256 - 37 + 87
b = 306 : 3
b = 102
a = 102 + 37
a = 139
c = 102 - 87
c = 15
19.
a + b + c = 220
a + b - c = 44
le scadem
2c = 220 - 44
c = 176 : 2
c = 88
a + b - c = 44
b + c - a = 102
le adunam
2b = 102 + 44
b = 146 : 2
b = 73
a = 220 - 88 - 73
c = 59
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!