Răspuns :
1. 15x32+25x20=480+500=980 lei
2 15+25=40 kg
980:40=24.5 lei/kg
3. (15x32+ax20):(15+a)=24
480+20a=24(15+a)
480+20a=360+24a
4a=120, a=30 kg
2 15+25=40 kg
980:40=24.5 lei/kg
3. (15x32+ax20):(15+a)=24
480+20a=24(15+a)
480+20a=360+24a
4a=120, a=30 kg
15 kg acite 32 lei un kg
25 kg a cite 20 lei un kg
...
1. (15*32)+(25*20)=480+500=980.
2. 15+25= 40 kg de bomb. in total
980:40=24.5- unui kg din amestec
2. (15*32)+(30*20)=480+600=1080
15+30=45
1080:45= 24 lei.
Sper ca ai inteles ce si cum, de asemenea sper ca m-am exprimat corect pt ca am rezolvat mai intii pe maculator
25 kg a cite 20 lei un kg
...
1. (15*32)+(25*20)=480+500=980.
2. 15+25= 40 kg de bomb. in total
980:40=24.5- unui kg din amestec
2. (15*32)+(30*20)=480+600=1080
15+30=45
1080:45= 24 lei.
Sper ca ai inteles ce si cum, de asemenea sper ca m-am exprimat corect pt ca am rezolvat mai intii pe maculator
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!