👤

Carmen a cumpărat 15 kg de roșii so 8 kg de cartofi.Cartofii au costat 8 lei.Daca un kg de roșii costa cât 2 kg de cartofi,sa se afle ce suma i-a trebuit pentru cumpărături.

Răspuns :

8 kg cartofi=8 lei
1kg=1 leu
1 kg rosii=2×1= 2 lei
15×2=30
30+8=38 lei