👤

Daca 3kg mere costa 12 lei cat costa 7kg?
Rezolvare completa!
REPEDE! ^^


Răspuns :

3kg mere ..... 12 lei
7 kg mere .....x lei
x=7 ori 12 supra 3
x= 84 supra 3
x= 28 lei
3 kg........12 lei
7 kg .........x lei 

R-re :
3x=12*7
3x=84
x=28
Raspuns : 28 lei .