👤

un kg de portocale costa 5 lei . Paul a cumparat 3 portocale, care cantaresc 0,235 kg. cat va plati pentru aceste? va rog ajutor plsss dau coronita

Răspuns :

Un kg e 5lei Cumpara 3 pirtocale care cantaresc 0.235 kg 0,235:5=0,047 lei costa o portocala. 0,047×3=0,141 lei costa 3 portocale. Sper ca te-am ajutat. Coronita?
1 kg=1000g
5 lei=1000g
500 bani=1000g
1 ban=2g
0,235 kg=235g
235g=117,5g×2
117,5g=1 leu si 17,5 bani