Răspuns :
7kg cu pret 18 lei: 7x 18= 126 lei
13 kg cu pret 16: 13x 16=208 lei
cat costa in total: 126+208= 334
cate kg sunt in total: 7+13=20
cat costa un kg din amestec: 334:20=16,7 lei
13 kg cu pret 16: 13x 16=208 lei
cat costa in total: 126+208= 334
cate kg sunt in total: 7+13=20
cat costa un kg din amestec: 334:20=16,7 lei
7x18=126 lei (7kg. cu 18 lei/kg)
13x16=208 lei (13 kg. cu 16 lei/kg.)
126+208=334 lei total
7+13=20 kg. total bomboane
334:20=16,7 lei /kg. bomboanele amestecate
V: 20 kg.x16,7 lei=334 lei
R: pretul unui kg. de bomboane amestecate este = 16,7 lei
13x16=208 lei (13 kg. cu 16 lei/kg.)
126+208=334 lei total
7+13=20 kg. total bomboane
334:20=16,7 lei /kg. bomboanele amestecate
V: 20 kg.x16,7 lei=334 lei
R: pretul unui kg. de bomboane amestecate este = 16,7 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!