Răspuns :
din CO2⇒ C mC = 12a/44 = 3a/11 = 0,12 g
din H2O ⇒ H mH = 2b/18 = b/9 = 0,27/9 = 0,03
deoarece 0,12+0,03 < 0,24 ⇒substanta contine si O: mO = 0,23-0,15 =0,08g
C : 0,12g ⇒ %C = 0,12·100/0,23 = 52,17%
H : 0,03g ⇒ %H = 0,03·100/0,23 = 13,04%
O : 0,08g ⇒ %O = 8/0,23 = 34,78%
2. C : 0,12 /12 = 0,01 |:0,005 = 2
H : 0,03/1 = 0,03 |:0,005 = 6
O : 0,08/16 = 0,005 |:0,005 = 1 ⇒ formula bruta :C2H6O
pentru a determina formula moleculara ne mai trebuie ceva, de ex. M; daca M = 46g/mol ⇒ formula moleculara : (C2H6O)n (2·12 + 6·1+ 1·16)n = 46
46n = 46 n = 1 FM : C2H6O
din H2O ⇒ H mH = 2b/18 = b/9 = 0,27/9 = 0,03
deoarece 0,12+0,03 < 0,24 ⇒substanta contine si O: mO = 0,23-0,15 =0,08g
C : 0,12g ⇒ %C = 0,12·100/0,23 = 52,17%
H : 0,03g ⇒ %H = 0,03·100/0,23 = 13,04%
O : 0,08g ⇒ %O = 8/0,23 = 34,78%
2. C : 0,12 /12 = 0,01 |:0,005 = 2
H : 0,03/1 = 0,03 |:0,005 = 6
O : 0,08/16 = 0,005 |:0,005 = 1 ⇒ formula bruta :C2H6O
pentru a determina formula moleculara ne mai trebuie ceva, de ex. M; daca M = 46g/mol ⇒ formula moleculara : (C2H6O)n (2·12 + 6·1+ 1·16)n = 46
46n = 46 n = 1 FM : C2H6O
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!