👤

4 kg de căpșuni și 3 kg de cireșe costa împreună 54 de lei . cat coste un 1 kg din fiecare, știind ca 2kg de cireșe costă cat 3 kg de căpșuni?

Răspuns :

4kg cap.+3kg ci.=54lei
2kg.ci.=3kg.ca
--------------------------------
1kg.cap.=?  1kg.ci=?

Presupunem ca avem numai capsuni=>

daca 2kg.ci.=3kg.cap.=> 1kg.ci=1,5kg. cap....=> 3kg.ci =4,5kg.cap.=>
4kg.cap+4,5kg.cap.=8,5kg. cap.=>  8,5kg.cap. ar costa=54 lei

Aflam cat costa 1/2kg. cap. ...( adica 0,5kg.cap.)

8.5*2=17 jumatati de kg.
54:17=3,1764705882 lei o jumatate de kg.capsuni
3,1664705882 * 2= 6,3529411765 lei 1kg capsuni
8,5 *6,3529411765=54 lei

4,5kg cap.= 3kg. ci => 3kg.ci = 6,3529411765*4,5= 28,5882352941 lei
4kg. cap.= 4kg. cap.=> 4kg. cap.= 6,3529411765*4=25,4117647059 lei

28,5882352941:3= 9,5294117647 lei 1kg. de cirese
25,4117647059 :4= 6,3529411765 lei 1kg.de capsuni

2kg.ci =3kg.cap.=> 2*9,5294117647=19,0588235294..=>19,05
                               3*6,3529411765=19,0588235295..=>19,05

4kg.cap=25,41lei.....1kg.cap.=6,35 lei
3kg.ci.=28,59 lei......1kg.ci = 9,59 lei

25,41+28,59=54 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari