👤

o persoana cumpara din piata 3kg de cartofi , 3litri de lapte,1 kg de mere si 3 paini.Stiind ca 2 kg de cartofi costa 4 lei ,11 de lapte costa de 2 ori mai mult decat 1 kg de cartofi, merele costa 3 lei kg , o paine costa de 4 ori mai putin decat 11 de lapte, afla ce rest primeste persoana la o bacnota de 50 lei.

Răspuns :

aflam cit costa un kg de car tofi 
4/2=2lei
aflamcit aplatit pe 3 kg de cartofi
2*3=6
aflam cit costa 1l lapte
2*2=4lei
aflam cit costa 3l lapte
3*4=12lei
aflam cit costa o piine
4/4=1leu 
aflam cit costa piinile
1*3=3
calculamcit a platit
6+12+3+3(merele)=24
aflam restul banilor
50-24=26lei




2kg cartofi=2 lei
1 kg=4:2=2 lei
1 litru=2x2=4 lei
1kg mere=3 lei
0 paine=4:4=1 leu
3x2+3x4+1x3+3x1=
6+12+3+3=24
50-24=26 lei primeste rest


Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari