Răspuns :
Răspuns:
A) 4765, 4775, 4785, 4795, 4805, 4815.
B) 1724, 1824, 1924, 2024, 2124, 2224.
C) 3203, 4203, 5203, 6203, 7203, 8203.
Explicație pas cu pas:
A) 4765 4775 4785
4785 - 4775 = 10
4775 - 4765 = 10
Observăm, că regula este = > fiecare termen al sirului se majoreaza cu 10 , iar urmatorii 3 termeni vor fi :
4785 + 10 = 4795
4795 + 10 = 4805
4805 + 10 = 4815
4765, 4775, 4785, 4795, 4805, 4815.
B) 1724 1824 1924
1924 - 1824 = 100
1824 - 1724 = 100
Observăm, că regula este = > fiecare termen al sirului se majoreaza cu 100 , iar urmatorii 3 termeni vor fi :
1924 + 100 =2024
2024 + 100 = 2124
2124 + 100 = 2224
1724, 1824, 1924, 2024, 2124, 2224.
C) 3203 4203 5203
5203 - 4203 = 1000
4203 - 3203 = 1000
Observăm, că regula este = > fiecare termen al sirului se majoreaza cu 1000 , iar urmatorii 3 termeni vor fi :
5203 + 1000 = 6203
6203 + 1000 = 7203
7203 + 1000 = 8203
3203, 4203, 5203, 6203, 7203, 8203.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!