👤

DAU COROANA!!!REPEDE+50puncte
SCHEMA
pentru o masa festiva sau cumparat 25 kg portocale si18kg banane la acelasi pret.bananele au costat cu 140 lei mai putin decit portocalele.la ce pret se vindeau fructele?


Răspuns :

25-18=7kg in plus la portocale       140/7= 20 lei 1kg de portocale     25*20=500 lei portocalele                500-140=360   lei bananele  toate 360/18=20 lei 1kg de banane
25+18=42 kg fructe
42kg×20 lei| kg= 840 lei toate fructele
25×20=500
18×20=360
500-360=140