👤

Un tunel are lungimea de 500m.In cit timp va trece prin el un tren cu lungimea de 500m care se deplaseaza cu viteza de 60km pe ora.

Răspuns :

distanta d=lungime tunel + lungime tren=500+500=1000m=1km
timpul  t=d/v=1km / 60 km/h=1/60 h=1 minut