Răspuns :
100g m
2KOH+SO3=K2SO4+H2O
2mol*56g/mol 1 mol*18g/mol
=112g =18g
(se simplifica mol cu mol)
Scoatem raportul:100g/112g=m/18g,de unde rezulta ca m(H2O)=100*18/112=16.07g
Calculam m(K2SO4):
100g m
2KOH+SO3=K2SO4+H2O
2mol*56g/mol 1mol*174g/mol
=112g =174g
Scoatem raportul:100g/112g=m/174g,de aici rezulta m(K2SO4)=100*174/112=155.35g
Cp=msubs/msol*100%,rezulta Cp(K2SO4)=155.35/171.42g(m(H2O)+m(K2SO4))*100%=90.62%
Raspuns Cp(K2SO4)=90.62%
2KOH+SO3=K2SO4+H2O
2mol*56g/mol 1 mol*18g/mol
=112g =18g
(se simplifica mol cu mol)
Scoatem raportul:100g/112g=m/18g,de unde rezulta ca m(H2O)=100*18/112=16.07g
Calculam m(K2SO4):
100g m
2KOH+SO3=K2SO4+H2O
2mol*56g/mol 1mol*174g/mol
=112g =174g
Scoatem raportul:100g/112g=m/174g,de aici rezulta m(K2SO4)=100*174/112=155.35g
Cp=msubs/msol*100%,rezulta Cp(K2SO4)=155.35/171.42g(m(H2O)+m(K2SO4))*100%=90.62%
Raspuns Cp(K2SO4)=90.62%
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!