👤

La o ferma sunt 850 de gaini,rate cu 453 mai putine si gaste cu 214 mai multe decat rate. Ce cantitate de graunte se consuma intr-un an stiind ca o gaina consuma 38 kg/an, o rata cu 9 kg mai putin si o gasca cu 13 kg mai mult decat o rata ?

Răspuns :

850-453=447(rate) 447+214=661(gaste) 850*38=32300(gk de graunte mancate de o gaina intr-un an) 38-9=27(kg de graunte mancate de rata intr-un an) 27+13=40(kg de graunte mancate de o gasca intr-un an) 447*27=12069(kg de graunte mancate de rate intr-un an) 661*40=26440(kg de graunte mancate de gaste intr-un an) 800
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari