👤

Afla:costul 1 kg de paine, daca se stie ca pretul unei franzele cu masa de 250 g este de 2 lei 80 de bani..
Va rog, repede!


Răspuns :

1 kg=1000 g=250x 4
1 kg paine= 2 x4 + 0,8 x 4= 8 + 3,2 =11,2 lei