Răspuns :
I+II+III=187087
I+II=145373
II+III=144931
1.Cate puncte a obtinut al treilea copil?
187087-145373=41714
2.Dar primul?
187087-144931=42156
3.Dar al doilea?
145373-42156=103217
VERIFICARE 103217+42156+41714=187087
I+II=145373
II+III=144931
1.Cate puncte a obtinut al treilea copil?
187087-145373=41714
2.Dar primul?
187087-144931=42156
3.Dar al doilea?
145373-42156=103217
VERIFICARE 103217+42156+41714=187087
notam copiii cu A B C
A+B+C=187 087
A+B=145 373
B+C=144 931
adunam aceste doua relatii
A+B+B+C=145 373+144 931
(A+B+C)+B=290 304
stim cat este A+B+C
inlocuim
187 087+B=290 304
B=290 304-187 087
B=103 217
A+103 217=145 373
A=145 373-103 217
A=42 156
C+103 217=144 931
C=144 931-103 217
C=41 714
A+B+C=187 087
A+B=145 373
B+C=144 931
adunam aceste doua relatii
A+B+B+C=145 373+144 931
(A+B+C)+B=290 304
stim cat este A+B+C
inlocuim
187 087+B=290 304
B=290 304-187 087
B=103 217
A+103 217=145 373
A=145 373-103 217
A=42 156
C+103 217=144 931
C=144 931-103 217
C=41 714
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!