👤

Ajutor problema la matematica:o brutărie a vândut intr-o zi cu 80 de piini mai mult decit in ziua următoare .Din vânzarea piinilor s-a încasat in prima zi 676lei ,iar in a doua zi 356lei. La ce preț s-au vândut piinile?

Răspuns :

Cat costa cele 80 de paini? 
   676-356=300 (lei)
Cat costa o paine? 
  300:80=3,75 (lei)
R. 3 lei si 75 bani costa o paine