Răspuns :
roata 1 face 60 rpm, adica 1 rotatie pe secunda. roata 2 face 1 rotatie la 4 secunde, adica 0.25 rotatii pe secunda (asta cu regula de 3 simpla). lungimea arcului de cerc descris de raza 2 la t0=0 si raza 2 la t=1 secunda (dupa ce a parcurs un sfert de cerc) este L=(π*r*n)180 unde n este nr de grade (90 in cazul nostru, r e raza). daca inlocuiesti iti va da31.415926536. in acelasi timp, de 1 secunda, raza 1 face o rotatie completa. si pentru ca sunt legate de cureaua de transmisie, putem deduce ca parcurge aceeasi distanta ca raza 2, adica de 31.415926536. lungimea cercului este 2π*D. asta inseamna ca 31.415926536=2π*D. rezulta D=5, adica r=2.5
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!