👤

la o cantina sa cumpcarat 18 kg de salam pe care s-au platit 414 lei. Cat costa un kg de salan?

Răspuns :

18 kg=414 lei
deci 1kg=414:18=23
414:18= 23 , (un kg costa 23 lei)