👤

Se știe că 4 banane costa cat 5 portocale . Calculați cât costă 10 banane , dacă 10 portocale costa 12 lei

Răspuns :

12 lei : 6 = 1,2 lei( 1 portocală) 1,2 • 5 = 6 lei (5 portocale ) 5 portocale = 4 banane = 6 lei 6 : 4 = 1.5 ( 1 banană ) 1,5• 10 = 15 lei (10 banane )
Aceasta este rezolvarea:
Vezi imaginea VLADLUISA