Răspuns :
1. Sa se calculeze solutia obtinuta prin amestecarea a 500mL sol NaOH cu ro(densitatea) = 1,18g/cm3 cu concentratia procentuala de 40% si o solutie de 300g cu C=80% plus 200mL apa.
ReZ:
ro=ms/V => ms=ro*V=1,18*500=590g sol NaOH
C1=md1/ms1*100 => md1=C1*ms1/100=40*590/100=236g NaOH
C2=md2/ms2*100 => md2=C2*ms2/100 = 80*300/100=240g NaOH
roH2O=m/V => mH2O=1*200=200g
mdf = md1+md2 = 236+240 = 476g
msf = ms1+ms2+mH2O = 590+300+200g=1090g
Cf =mdf/msf*100 = 476/1090*100 = 43,67%
2. Sa se calculeze cantitatea de apa care se evapora dintr-o solutie cu masa de 500g si concentratia 40% pentru a ajunge la o solutie de concentratie 10%
ReZ:
C=md/ms*100 => md=C*ms/100 = 40*500/100=200g
ms=md+mH2O => mH2O=ms-md=500-200=300g
C*mH2O=md(100-C) => mH2O = md(100-C)/C = 200(100-10)10 = 1800g
mH2O adaugat = 1800-300 = 1500g
ReZ:
ro=ms/V => ms=ro*V=1,18*500=590g sol NaOH
C1=md1/ms1*100 => md1=C1*ms1/100=40*590/100=236g NaOH
C2=md2/ms2*100 => md2=C2*ms2/100 = 80*300/100=240g NaOH
roH2O=m/V => mH2O=1*200=200g
mdf = md1+md2 = 236+240 = 476g
msf = ms1+ms2+mH2O = 590+300+200g=1090g
Cf =mdf/msf*100 = 476/1090*100 = 43,67%
2. Sa se calculeze cantitatea de apa care se evapora dintr-o solutie cu masa de 500g si concentratia 40% pentru a ajunge la o solutie de concentratie 10%
ReZ:
C=md/ms*100 => md=C*ms/100 = 40*500/100=200g
ms=md+mH2O => mH2O=ms-md=500-200=300g
C*mH2O=md(100-C) => mH2O = md(100-C)/C = 200(100-10)10 = 1800g
mH2O adaugat = 1800-300 = 1500g
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!