👤

Andrei pedalează pe un traseu de 4000 m cu viteza de 24 km/h.În cât timp parcurge traseul ? Va rog am mare nevoie !!!

Răspuns :

d=4000 m
V =24 km /h=2400o m/ 3600 s=6,(6) m/s=6,666 m/s
V=d/t
6,666 m/s=4000 s/t
t=4000 m/6,666 m/s
t=600 secunde
viteza = distanta  / timp 

timpul = distanta  / viteza 

t = 4 km / 24 km /ora = 1/6 ore = 10 minute = 600 secunde 

[putem transforma viteza    24 km/ora = 24 000 m / 3600 s = 6,666m/s

timpul = 4000 m / 6,666 m/s = 600s ] 
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ez Askings: Alte intrebari