Răspuns :
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16.01.2006
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu
TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi
PROFESOR:
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Colaborarea si participarea activa a elevilor in procesul de predare - invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Elevii sa fie capabili sa:
O1. - indice personajele operei literare citite
O2. - sa precizeze trasaturile personajelor
O3. - sa comenteze atitudinea naratorului fata de personaje
O4. - sa se exprime clar, corect.
MOMENTELE LECTIEI
ELEMENTE DE CONTINUT
STRATEGII DIDACTICE
METODE
MIJLOACE
1. Moment organizatoric
- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii
- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice
2. Verificarea temelor
- Voi verifica in mod frontal felul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sunt pusi sa motiveze, anrenandu-se prin intrebari intreaga clasa.
- Conversatia
3. Captarea atentiei
- Voi cere elevilor sa comenteze atmosfera, sentimentul pe care il trezeste in sufletul lor citirea operei, sa formeze tema operei si voi nota pe tabla.
Bainstormingul (asaltul de idei)
4. Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor
. Voi anunta elevii ca astazi vom caracteriza "personajele" operei in dscutie. De asemenea, in aceasta etapa voi anunta obiectivele urmarite in aceasta ora de literatura. Comunicarea obiectivelor se va realiza intr-o maniera accesibila elevilor: va trebuie ca la sfarsitul orei sa: O1, O2, O3, O4.
5. Dirijarea invatarii
- Voi impartii elevii in 4 grupe si fiecare grupa va primi una din urmatoarele sarcini:
- Gurpa 1.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale caprioarei
- Gurpa 2.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale caprioarei
- Gurpa 3.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale iedului
- Gurpa 4.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale iedului
Dupa ce elevii au notat in cercerile -satelit cuvintele care caracterizeaza acest pesonaj, reteaua personajelor este prezentata in fata clasei si discutata.
- reteaua personajelor
Stiu ca e cam mult, dar ....temele..
Sper ca te-am ajutat !
DATA: 16.01.2006
CLASA: a V-a
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Caracterizarea personajelor din opera literara "Caprioara" de Emil Garleanu
TIPUL LECTIEI: de formare de priceperi si deprinderi
PROFESOR:
OBIECTIVE DE REFERINTA:
Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris
Colaborarea si participarea activa a elevilor in procesul de predare - invatare
OBIECTIVE OPERATIONALE:
Elevii sa fie capabili sa:
O1. - indice personajele operei literare citite
O2. - sa precizeze trasaturile personajelor
O3. - sa comenteze atitudinea naratorului fata de personaje
O4. - sa se exprime clar, corect.
MOMENTELE LECTIEI
ELEMENTE DE CONTINUT
STRATEGII DIDACTICE
METODE
MIJLOACE
1. Moment organizatoric
- Voi avea grija ca elevii sa-si pregateasca materialele necesare orei de limba romana si voi nota absentii
- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice
2. Verificarea temelor
- Voi verifica in mod frontal felul in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta. Elevii sunt solicitati sa citeasca, sunt pusi sa motiveze, anrenandu-se prin intrebari intreaga clasa.
- Conversatia
3. Captarea atentiei
- Voi cere elevilor sa comenteze atmosfera, sentimentul pe care il trezeste in sufletul lor citirea operei, sa formeze tema operei si voi nota pe tabla.
Bainstormingul (asaltul de idei)
4. Anuntarea subiectului si enuntarea obiectivelor
. Voi anunta elevii ca astazi vom caracteriza "personajele" operei in dscutie. De asemenea, in aceasta etapa voi anunta obiectivele urmarite in aceasta ora de literatura. Comunicarea obiectivelor se va realiza intr-o maniera accesibila elevilor: va trebuie ca la sfarsitul orei sa: O1, O2, O3, O4.
5. Dirijarea invatarii
- Voi impartii elevii in 4 grupe si fiecare grupa va primi una din urmatoarele sarcini:
- Gurpa 1.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale caprioarei
- Gurpa 2.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale caprioarei
- Gurpa 3.: sa identifice pe baza textului trasaturile fizice ale iedului
- Gurpa 4.: sa identifice pe baza textului insusirile sufletesti ale iedului
Dupa ce elevii au notat in cercerile -satelit cuvintele care caracterizeaza acest pesonaj, reteaua personajelor este prezentata in fata clasei si discutata.
- reteaua personajelor
Stiu ca e cam mult, dar ....temele..
Sper ca te-am ajutat !
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!