👤

la un supermarket s-au adus in prima săptămână 2 saci cu câte 14 kg de cartofi , în a doua săptămână o cantitate cu 48 kg mai mare decât in prima săptămână , iar in a treia o cantitate egală cu primele două săptămâni la un loc . Știind ca s-a vândut întreaga cantitate si ca 1kg de cartofi costa 4 lei , afla câți lei s-au încasat ?

Răspuns :

a+b+c=x kg.cartofi
a=2*14
b=a+48
c=a+b
--------------------------
a+b+c=?
x:4=?

a=2*14
a=28 kg. cartofi
b=28+48
b=76 kg.cartofi
c=28+76
c=104 kg cartofi

a+b+c=x kg.cartofi
28+76+104=208 kg.cartofi
x=208 kg.cartofi
208*4=832 lei s-au incasat pe cartofi

Aceasta este rezolvarea:[tex] Notam zilele cu a_{1}, a_{2}, a_{3} a_{1}=2*14=28 kg a_{2}=a_{1} + 48= 28+ 48= 76 kg a_{3}=a_{1} + a_{2} = 28+ 76= 104 kg Total: a_{1} + a_{2} + a_{3} = 28+ 76+ 104= 208 kg 1 kg = 4 lei 208 kg= 4* 208= 832 lei Raspuns final: 832 lei[/tex]