👤

Ce presiune exercitata un cub cu latura de 10 cm si densitate 2700 km/m3,pe suprafata plana care se afla.

Răspuns :

10 cm =0,1 m
A unei fețe a cubului = S = (0,1)² = 0, 01 m²
Volumul cubului = (0,1)³ = 0,001 m³ 
ρ = m/ V => m= ρ·V = 2700 · 0,001 = 2,7 kg => G = m·g = 2,7 · 10 = 27 N
=> p =G/S = 27/0,01 = 2700 Pa