👤

Andrei a cumparat luni 3 kg de cirese cu 6 lei kg iar sambata 4 kg de cirese cu 5 lei kg...Care este pretul mediu al cireșelor cumparate de Andrei in cele doua zile????Va roggg

Răspuns :

(3*6+4*5)/7 = (18+20)/7=38/7=5.43ron/kg = pretul mediu al cireselor
3x6=18(lei a dat pe trei kg de cirese luni)
4x5=20(lei a dat pe patru kg de cirese sambata)
18+20=38(pretul cireselor cumparate de Andrei in cele doua zile)