👤

Pentru 17 saci cu zahar si 26 saci cu orez s-au platit 2.764 lei, iar pentru 17 saci cu zahar si 35 saci cu orez, 3250 lei.
Cat costa un sac cu cazahar si un sac cu orez?

haideti, pls...


Răspuns :

17 saci z. ...26 saci cu orez...2764 lei
17 saci z. ...35 saci cu orez...3250 lei

9 saci orez=486 lei

1) 486 : 9 = 54 lei (pretul unui suc cu orez)
2)26 x 54 lei =1404 lei (costul a 26 saci cu orez)
3) 2764 lei -1404 lei =1360 lei (costul a 17 saci cu zahar)
4) 1360 lei :17=80 lei (pretul unui sac de zahar)
R : Sac cu orez : 54 lei  Sac cu zahar : 80 lei

Cu placere :) :3
3250-2764=486  486:9= 54(costa un sac cu orez)
35-26=9
54x26=1404         2764-1404=1360
                              1360:17=80(costa un sac cu zahar)