Răspuns :
17 saci z. ...26 saci cu orez...2764 lei
17 saci z. ...35 saci cu orez...3250 lei
9 saci orez=486 lei
1) 486 : 9 = 54 lei (pretul unui suc cu orez)
2)26 x 54 lei =1404 lei (costul a 26 saci cu orez)
3) 2764 lei -1404 lei =1360 lei (costul a 17 saci cu zahar)
4) 1360 lei :17=80 lei (pretul unui sac de zahar)
R : Sac cu orez : 54 lei Sac cu zahar : 80 lei
Cu placere :) :3
17 saci z. ...35 saci cu orez...3250 lei
9 saci orez=486 lei
1) 486 : 9 = 54 lei (pretul unui suc cu orez)
2)26 x 54 lei =1404 lei (costul a 26 saci cu orez)
3) 2764 lei -1404 lei =1360 lei (costul a 17 saci cu zahar)
4) 1360 lei :17=80 lei (pretul unui sac de zahar)
R : Sac cu orez : 54 lei Sac cu zahar : 80 lei
Cu placere :) :3
3250-2764=486 486:9= 54(costa un sac cu orez)
35-26=9
54x26=1404 2764-1404=1360
1360:17=80(costa un sac cu zahar)
35-26=9
54x26=1404 2764-1404=1360
1360:17=80(costa un sac cu zahar)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!