Răspuns :
daca 4 pixuri si 10 creioane costa 22 lei, atunci (in jumatate) 2 pixuri si 5 creioane costa 11 lei.
Acum daca 3 pixuri +5 creiaone=19lei
2pixuri+5creioane= 11 lei
---------------------------------
1pix =8 lei deci 3 pixuri = 24lei
deci 5creioane=19-24=-5lei deci un creion costa -1leu
Deci aceasta problema NU ARE REZOLVARE in numere naturale.
Are rezolvare in numere Intregi, la nivel de clasa a VI-a, dar chiar si asa rezolavarea in numere inregi nu are logica deoarece nu-i logic sa afirmi ca un creion costa -1leu
( Sunt foarte sigura pe corectitudinea rezolvari si pe faptul ca doar aceasta solutie lipsita de logica exista)
Acum daca 3 pixuri +5 creiaone=19lei
2pixuri+5creioane= 11 lei
---------------------------------
1pix =8 lei deci 3 pixuri = 24lei
deci 5creioane=19-24=-5lei deci un creion costa -1leu
Deci aceasta problema NU ARE REZOLVARE in numere naturale.
Are rezolvare in numere Intregi, la nivel de clasa a VI-a, dar chiar si asa rezolavarea in numere inregi nu are logica deoarece nu-i logic sa afirmi ca un creion costa -1leu
( Sunt foarte sigura pe corectitudinea rezolvari si pe faptul ca doar aceasta solutie lipsita de logica exista)
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!