👤

pentru 25 kg de portocale si 25 kg de mere sa platit suma de 250 de lei. Stiind ca 1 kg de portocal are acelasi pret cu 1 kg de mere, alfa cat costa 1 kg de fructe din fiiecare fel.Rezolva problema in doua moduri

Răspuns :

cate fructe sunt in total?
25+25=50
cati lei costa 1 kg de fructe   din fiecare fel?

250:50=5

al doilea mod
250:(25+25)=250:50=5