pentru premierea câstigatorilor unui concurs s-au cumparat 6 carti si 4 albume de arta platindu-se in total 330 lei.Un album de arta costa cu 15 lei mai mult decât o carte.Cât costa o carte? Dar un album?
x = o carte y = un album 6x + 4y = 330 lei y = x +15 lei 6x + 4x+ 60 lei = 330 lei 10 x = 330 lei+ 60 lei = 270 lei x = 270 lei :10 = 27 lei y = x + 15 lei y = 27 lei + 15 lei y = 42 lei
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!