👤

1)Fiecare dintre cei 45 de elevi care au participat la spectacolul de Craciun a primit o cutie cu cite 26 de glibulete.Cite ghirlande se pot decora cu globuletele primite,daca pentru fiecare ghirlanda se folosesc cite 15 globulete? 2)Pentru 25 kg de pirtocale si 25 kg de mere s-a platit suma de 250 de lei.Stiind ca 1 kg de portocale are acelasi pret cu 1 kg de mere,afla cit costa 1 kg de fructe din fiecare fel.Rezolva problema in doua moduri.Va rog cu intrebari.Dau coroana

Răspuns :

cate  globulete au cei 45 de copii?
45x26=1170
cate  ghirlande sunt?
1170:15=78

b)  cate kg de fructe sunt in total?
    25+25=50
cati lei costa un kg de fructe ?
250:50=5

mod doi
250:(25+25)=250:50=5