👤

6 kg de banane este 24 de lei .Notand cu x pretul unui kilogram ,scrieti sub forma de ecuatie si apoi rezorvati-o.
ajutati-ma va rog!


Răspuns :

6x=24
x=24:6
x=4 
Rezultatul final este 4