👤

5 kg de rosii costa cu 16 lei mai mult decat 3 kg de rosii.
Cat costa 8 kg de rosii?


Răspuns :

5kg-3kg= 2kg de rosii
2kg rosii= 16 lei
1)Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei/kg
2)Cat costa 8 kg de rosii?
8kg x8 = 64 lei