Bomboanele din trei pungi de marimi diferite cantaresc 10 kg . Cantitatea de bomboane din prima punga valoreaza 18 lei cea din a doua punga 27 de lei iar cea din treia 45 lei . Cate kg de bomboane sunt in fiecare punga ?
Cati le costa toate
pungile cu bomboane? 18+27+45=90 Cat costa un kg. de bomboane? 90÷10=9 in
prima punga 18÷9=2kg in a doua punga 27÷9=3kg iar in ultima punga
45÷9=5kg.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!