👤

de cirligul dinamotrului este agatata o piatra. In aer dinamometrul indica 50 N, iar la scufundarea pietrei in apa- 20 N. Calculeaza a) greutatea apei
dezlocuita de piatra, b) volumul pietrei, c) densitatea pietrei


Răspuns :

P in aer=50N,P in lichd e 20 N.Tre sa aflam P lichidului dezlocuit,V pietrei si ro al pietrei.Dintai Fa=P.de unde P=50N-20N=30N. Ca sa aflam Plichidului scrim formula P=ro*g*Vc,de unde Vc=P/ro*g=30N/10000N=0,003mcubi.Iar densitatea astfel: ro=mc/vc=5/0.003=1666 kg/m3.
Sper ca am fost de ajutor))
Iti propun urmatoarea rezolvare.
Notezi cu 
G=50 N greutatea pietrei in aer
Gaparent=greutatea aparenta a pietrei scufundate in apa=20N
a)
Fa=Forta arhimedica=greutatea apei
Echilibrul fortelor cu piatra scufundata se scrie
G=Gaparant+Fa de unde greutatea apei este
Fa=G-Gaparent=50-20=30N
b)
Volumul pietrei este egal cu volumul apei dislocuite si care cantareste Fa, deci
Fa=V*ro apa de unde
V=Fa/ro apa=30/1000 =0,003m³
c)
Densitatea pietrei se determina afland intai masa pietrei
m=G/g=50/10=5kg
Densitatea se scrie ro piatra=m/v=5/0,003kg/m³ unde m=G/g=50/10=5 kg 
Spor!