👤

Serban a cumparat pentru o petrecere 3 kg de bomboane cu 5 lei kilogramul,6 kg de bomboane cu 4 lei kilogramul si 5 kg de bomboane cu 6 lei kg.
Cati lei costa in medie un kilogram de bomboane?


Răspuns :

3x5+6x4+5x6=15+24+30=69 lei a platit pentru bomboabe 3+6+5=14 kg de bomboane a cumparat 69:14=4,92 lei costa in medie un kg de bomboane . :xd