👤

Printr-o bobina cu inductanta 500mH circula un curent alternativ I=0,5 A si v=50Hz.Care este tensiunea la bornele bobinei?

Răspuns :

[tex]U_{L} =X_{L} *I=wLI=2 \pi vLI=2 \pi *50*500*10^{-3} *0,5=78,53 V[/tex]  

w din formula e omega,care este egal cu 2πν,dupa cum am inlocuit in formula...iar inductanta am transformat-o conform SI in de la mH la H. Asta e tot.