👤

5 kg rosii costa mai mult cu 16lei decat 3kg de rosii. Cât costa 8 kg rosii? cum se rezolva?

Răspuns :

regula de 3 simpla
5kg.............16 lei=> 
3 kg.............x lei 
x= [tex] \frac{16*3}{5} [/tex]

fractie reiese  adunand pe diagonala 16 cu 3 si totul pe 5 si rezolvi 16* 3 si imparti la 5