Buisnesmanul Aurica a dus din Grecia banane de doua feluri ; de 11 lei/kg si de 14 lei /kg. Deoarece bananele la pretul mai mare de 12 lei se vind rau, el a hotarit sa amestece cele doua feluri pentru a obtine un al treilea fel- la pretul de 12 lei/kg. In ce raport trebuie sa amestece el cele doua feluri de banane?
a=kg banane la pret de 11 lei/kg b=kg banane la pret de 14 lei/kg 11a+14b=12(a+b) 11a+14b=12a+12b 2b=a b=a/2 nr de kg de banane la 14 lei/kg = jumatate nr kg banane la 11 lei/kg raportul este de 1/2
verificare 1 kg *14 lei/kg +2kg *11 lei/kg =14+22=36 lei 36 lei :3 kg =12 lei/kg
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!