Răspuns :
La adaugari,mariri,scumpiri,depasiri cu P% valoarea finala se obtine [(100+P):100]din N
La micsorari cu P% se calculeaza [(100-P):100] din N
La micsorari cu P% se calculeaza [(100-P):100] din N
200+50%=200+100=300
160-25%=160-40=120
80+75%=80+60=140
120-40%=120-48=72
10000+3%=10000+30=10030
15000-8%=15000-120=14880
1+0,1%=1+0,001=1,001
2-0,5%=2-0,01=1,99
160-25%=160-40=120
80+75%=80+60=140
120-40%=120-48=72
10000+3%=10000+30=10030
15000-8%=15000-120=14880
1+0,1%=1+0,001=1,001
2-0,5%=2-0,01=1,99
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!