la un magazin de legume fructe s-au vandut 86kg de caise si cirese si s-au incasat 390lei.un kg de caise costa 5lei iar un kg de cirese costa 4lei cu cat s-a incasat mai mult ptr caise decat ptr cirese
390 = 5x + 4 ( 86 - x ) suma incasata 390 = 5x - 4x + 344 => x = 46 kg caise 86 kg - 46 kg = 40 kg cirese ( s-au vindut ) 5 lei x 46 = 230 lei 4 lei x 40 = 160 lei 230 - 160 = 70 lei (s-a incasat mai mult pe caise decat pe cirese )
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!