Răspuns :
100g•4=400g
400g=40% din 1kg
40% din 8=3,2( lei+mărunt pâine)
17lei:10=1,7(lei per. ou)
4•1,7=6,8( lei pt. ouă)
4•50g=200g
200g=20% din 1kg
20% din 98=19,60(lei cașcaval )
250ml•4=1 litru(12 lei)
(cam prea mult, eu n-aș mai cumpara de-astea deloc, mi le-aș face)
Suma:
3,2+6,8+19,6+30,6( cost pt. TOT MICUL DE JUN)
400g=40% din 1kg
40% din 8=3,2( lei+mărunt pâine)
17lei:10=1,7(lei per. ou)
4•1,7=6,8( lei pt. ouă)
4•50g=200g
200g=20% din 1kg
20% din 98=19,60(lei cașcaval )
250ml•4=1 litru(12 lei)
(cam prea mult, eu n-aș mai cumpara de-astea deloc, mi le-aș face)
Suma:
3,2+6,8+19,6+30,6( cost pt. TOT MICUL DE JUN)
100g de paine x8/1000=0,80 lei
un ou fiert x 17/10=1,7 lei
50g de cascaval x 98/1000=4,9 lei
un pahar cu lapte 250g x 12/1000=3 lei (am considerat densitatea laptelui 1kg/litru)
total pentru 1 persoana =0,8+1,7+4,9+3=10,4 lei
4 x 10,4 = 41,6 lei pentru familia de 4 persoane
un ou fiert x 17/10=1,7 lei
50g de cascaval x 98/1000=4,9 lei
un pahar cu lapte 250g x 12/1000=3 lei (am considerat densitatea laptelui 1kg/litru)
total pentru 1 persoana =0,8+1,7+4,9+3=10,4 lei
4 x 10,4 = 41,6 lei pentru familia de 4 persoane
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu nerăbdare să vă revedem și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!