4 kg mere ..............15 kg portocale .............. 290 lei / *3 3 kg mere ..............10 kg portocale .............. 195 lei / *4 Aducem la acelasi termen de comparatie inmultind prima relatie cu 3 si a doua cu 4 .
12 kg mere ............ 45 kg portocale..............870 lei 12 kg mere.............40 kg portocale ..............780 lei scadem cele doua relatii ___5 kg portocale ............... 90 lei
1 kg portocale costa 90:5=18 lei 15 kg portocale costa 15*18= 270 lei
4 kg mere costa 290-270=20 lei 1 kg mere costa 20:4=5 lei.